Mini New York we Wrocławiu !!!

Tak jak w tytule naszego artykułu, we Wrocławiu planowana jest budowa kompleksu gigantycznych wieżowców. We wtorek 21 września 2021 prezydent Wrocławia wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

„Budowa zespołu budynków biurowych z usługami oraz z infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu, garażami wbudowanymi oraz rozbiórką istniejących obiektów magazynowych przy ul. Fabrycznej 18, 18a we Wrocławiu”.

Jak sami wiemy, Wrocław jest sporym miastem, na chwilę obecną w tym mieście jest niewiele wieżowców biurowych. Decyzja o wybudowaniu kompletu budynków została wydana rok temu, lecz dopiero w tym roku opublikowano plany, gdzie będzie plac budowy oraz wizualizacja jak dokładnie mają wyglądać wieżowce. Poniżej prezentujemy Państwu tę wizualizację by można było zobaczyć jak ma to wszystko wyglądać

Źródło zdjęcia : investmap.pl

Kompleks czterech wieżowców a każdy grubo powyżej 200 metrów !!

Tak, dokładnie !! Nie przecierajcie oczu !! Każdy z tych gigantów ma wyrosnąć sporo ponad 200 metrów nad ziemię, obecnie najwyższym wieżowcem jest kultowy już Sky Tower mierzący 212 metrów. Najwyższy z planowanych biurowców ma liczyć łącznie 214,2 metra wysokości, czyli całe 2,2 metra wyższy od obecnego Sky Towera.

Początkowe plan budowy

Początkowo plan budowy był podzielony na 3 etapy a wysokości oraz metraże były ustalane następująco:

Etap 1 „A” – jako pierwszy budynek od ulicy Fabrycznej

Złożony z 5 kondygnacji – tak zwana Baza oraz po części – strona północna, 53 kondygnacyjna nad ziemią, z trzema kondygnacjami podziemnymi, o łącznej wysokości ok. 214 m.

Całkowita powierzchnia użytkowa biur ma wynosić ok. 53 580 mkw., powierzchnia usługowa ok. 820 mkw.

Etap 2 „B”– budynek drugi strona północna

Pierwsza część będzie się składać z 5 kondygnacji – baza, a po części – wieża środkowa, o 38 kondygnacjach nadziemnych oraz trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 150 m.

Budynek będzie zlokalizowany jako trzeci od strony północnej, w pierwszej części będzie posiadał 5 kondygnacji – baza, po części – wieża środkowa, o 44 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 174 m.

Powierzchnia użytkowa biur w 2 etapie to ok. 77 460 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 1 720 mkw.

Etap 3 „C” – lokalizowany na południu, będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a po części – wieża południowa, o 35 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 138 m.

Łączna powierzchnia użytkowa biur ok. 22 625 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 675 mkw.

Niewielka zmiana planów budowania kompleksu

Plany budowy z czasem uległy zmianom i postanowiono, iż trzeba pozmieniać pewne parametry:

Obecnie w planach budowy zmianie uległy wysokości poszczególnych wieżowców w tym kompleksie. Zmianie poddano wysokość budynku C i D oraz powiększeniu wysokość budynku B. Wysokość w zespole budynku A czyli największego to ok. 214 metrów nie zmieniła się .

W planach zaprojektowano budowę łącznie czterech wieżowców biurowych z usługami:

wybudowanie 53-kondygnacyjnego budynku A o wysokości 214,2 metrów,

wybudowanie 41-kondygnacyjnego budynku B o wysokości 166,2 metrów,

wybudowanie 32-kondygnacyjnego budynku C o wysokości 130,2 metrów,

wybudowanie 33-kondygnacyjnego budynku D o wysokości 134,2 metrów.

Poniżej zaprezentowaliśmy Państwu Projekt w ilustracji 3D

Źródło zdjęcia investmap.pl

Nie przypadkowa lokalizacja wielkiej budowy !!

Jak się okazuje budowa kompleksu w tym miejscu jest nie przypadkowa, ulokowanie 4 potężnych biurowców w tej  lokalizacji jest idealne . W niedalekiej odległości inwestycji budowany jest TAT Trasa Autobusowo – Tramwajowa która kieruje się do Nowego Dworu . Po za tym ulokowane są też dwie przebudowane stacje kolei : Muchobór oraz Mikołajów . W nie możemy zapomnieć również o Obwodnicy Śródmiejskiej co jest dodatkowym atutem .

Firma która będzie realizować budowanie kompleksu to OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe.

Zgoda na wzniesienie kompleksu wydana

Zgodę na realizację wydano 9 Listopada, Właściciel działek OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe jednak nie planuje samodzielnie podjąć się realizacji tak ogromniej i wymagającej potężnego nakładu finansowego inwestycji.

OZ BUD szuka inwestorów lub partnerów do współpracy podczas budowy

Właściciel ma zamiar jednak zaprezentować przyszłym inwestorom  czy na przykład partnerom do tego by razem podjąć się realizacji tego projektu, możliwości wielki potencjał terenu.

  • Czy taka budowa w ogóle się odbędzie ?
  • Czy właściciel znajdzie zainteresowanie w inwestorach lub partnerach którzy będą chcieli wyłożyć potężną sumę pieniędzy na tego typu projekt ?
  • Jaka kwota dokładnie będzie potrzebna na realizację ?
  • Jak długo trwała by budowa tak ogromnego kompleksu

O dalszych losach Mini New York we Wrocławiu , będziemy Państwa informować na bieżąco.

Translate » Tłumacz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.